Każdy, kto chociaż raz wybrał się latem na tatrzańskie szlaki z pewnością widział niskie kwiaty, których cechą charakterystyczną jest puch w kolorze srebrzystoszarym. To szarotka alpejska. W środowisku naturalnym na bylina górska objęta jest ścisłą ochroną. Okazuje się, że można nią cieszyć się także we własnym ogrodzie. Uprawa szarotki nie jest zadaniem ładnym, ale włożony w nią wysiłek na pewno się opłaca.
Szarotka alpejska: poznajmy ją bliżej
Szarotka alpejska zaliczana jest do rodziny astrowatych. Występuje w górach. Na terenie Polski spotkać można ją w Tatrach na wysokości od 1800 do 2300 metrów nad poziomem morza. Jest to relikt epoki lodowcowej.
Ta na pozór delikatna roślina doskonale radzi sobie w trudnych, wręcz surowych górskich warunkach. Wypatrzeć można ją na halach, ale także skalnych półkach i szczelinach. Charakterystyczne owłosienie w kolorze srebrzystoszarym to tak zwany kutner, który zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Szarotka alpejska kwiat: jak wygląda?
Szarotka alpejska to roślina osiągająca wysokość maksymalnie trzydzieści centymetrów. Jej lancetowate liście mają kolor szaroniebieski. Tworzą niskie kępki. Kwiatki wyrastają na wyprostowanej łodyżce. Mają żółty kolor. Otaczają je omszone listki.
W efekcie kwiaty szarotki alpejskiej wyglądają jak małe gwiazdki. To właśnie przykwiatki sprawiają, że szarotka alpejska jest tak charakterystyczną rośliną.
Szarotka uprawa: jakie stanowisko?
Uprawa szarotki w ogrodzie wymaga zapewnienia jej odpowiedniego stanowiska. Przede wszystkim należy pamiętać, aby zasadzić ją na stanowisku suchym, na którym podłoże jest wapienne.
Roślina najlepiej będzie czuła się na wyższym miejscu, w którym gleba będzie wysychała zdecydowanie szybciej niż w niższych partiach. Stanowisko dla szarotki powinno być słoneczne. Odczyn gleby, który szarotka zaakceptuje to odczyn zasadowy. Warto raz na jakiś czas skontrolować odczyn gleby. Jeśli będzie niewłaściwy, należy rozsypać wapno.
Szarotka uprawa: ochrona przed zimnem
Wprawdzie w warunkach naturalnych szarotka alpejska rośnie w mało sprzyjających warunkach, to w ogrodzie warto zapewnić jej dodatkową ochronę przed zimnem. Najlepiej sprawdzą się jodłowe i świerkowe gałązki, którymi należy delikatnie obłożyć sadzonki szarotki alpejskiej. W górach warstwa śniegu jest na ogół wystarczająca, aby roślina nie przemarzła. W ogrodzie bywa z tym różnie.
Szarotka uprawa: dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Szarotka alpejska jest rośliną, która nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to, że doskonale znosi nawet długotrwałą suszę nie trzeba jej podlewać. Roślina dobrze czuje się na jałowych glebach, co zdejmuje z nas obowiązek zasilania szarotki. Nie ma także potrzeby sięgania po środki ochrony roślin. Szarotka nie pada ofiarą ani chorób grzybowych, ani szkodników.
Szarotka alpejska sadzonki
Wprawdzie szarotkę alpejską można uprawiać z nasion, ale wymaga to dużo czasu i pracy. Dlatego ci, którzy chcą uprawiać szarotkę w ogrodzie, powinni udać się do sklepu ogrodniczego po zakup sadzonek. Sadzonki szarotki alpejskiej można kupić w dowolnym internetowym sklepie ogrodniczym.
Sadzonki szarotki alpejskiej najlepiej wysadzać po 15 maja. Nie ma wówczas ryzyka wiosennych przymrozków, które w ogrodzie mogłyby okazać się dla sadzonek szarotki alpejskiej zabójcze.
Starsze sadzonki szarotki alpejskiej, które w naszym ogrodzie rosną już jakiś czas można dzielić, zyskując w ten sposób nowe sadzonki. Zabieg warto wykonywać mniej więcej co dwa lata, kiedy roślina zakończy kwitnienie. Podział nie tylko zapewni nam nowe sadzonki, ale również odmłodzi roślinę, a tym samym korzystnie wpłynie na jej kondycję.
Szarotka kwiat zastosowanie
Szarotka alpejska to roślina idealna do:
- alpinariów;
- ogródków skalnych.
Kwiaty szarotki warto ściąć i zasuszyć. Świetnie sprawdzą się w suchych bukietach, które mogą zdobić kuchnię, salon czy sypialnię przez cały rok.
Szarotka alpejska to ciekawa, niebanalna roślina, która większości z nas kojarzy się z tatrzańskim krajobrazem. Okazuje się, że szarotkę uprawiać można również we własnym ogrodzie.
Artykuł napisała:
Kinga, miłośniczka Tatr i ogrodów
Źródło:
- Mazik, Rośliny na skalniaki. Aranżacja ogrodu, 2016.
Ta cudowna roślina ozdobna świetnie sprawdzi się w ogródkach skalnych, zwłaszcza w miejscach położonych najwyżej, które nie są narażone na zaleganie wody 🙂