Uwielbiasz spędzać czas na swojej działce lub w ogrodzie, ale masz wrażenie, że czegoś tam brakuje? Chciałbyś, żeby podczas relaksu na leżaku towarzyszył Ci kojący dźwięk pluskającej wody? A może zawsze marzyłeś o posiadaniu rybek w zbiorniku zewnętrznym? Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco, czas, byś zbudował własne oczko wodne! Czytaj dalej i dowiedz się, jak tego dokonać, krok po kroku!
Najważniejszy jest plan
Chciałbyś zbudować miniaturowe oczko wodne w ogrodzie czy duży zbiornik, w którym zamieszkają ryby? Myślisz o miejscu, które sowicie obsadzisz roślinami czy planujesz minimum dekoracji? Od tego, jakie masz plany wobec swojego oczka wodnego, zależy to, jak będą wyglądały prace przy jego tworzeniu.
Jeśli uważasz, że Twoją chęć posiadania zbiornika zaspokoi małe, płytkie oczko wodne z samymi roślinami – do działania możesz przejść niemal natychmiast. Będziesz potrzebował niewielkiego zbiornika – jako jego bazę możesz użyć np. kontenera po zabawkach Twojego dziecka, dużej miski, starej piaskownicy plastikowej, nieużywanego baseniku lub innego podobnego przedmiotu. Wybierając tego typu gotowy zbiornik, nie będziesz musiał kopać ani cembrować dołu w ziemi.
Kolejne kroki będą bardzo podobne, jak w przypadku większego oczka, z tą różnicą, że w tak małym zbiorniku nie będziesz miał możliwości hodowli rybek, w związku z czym nie będzie konieczności kupowania mnóstwa sprzętów, które są z reguły potrzebne większym akwenie.
Wybór miejsca
Kiedy zdecydujesz już, jakie przeznaczenie i rozmiar będzie miało Twoje oczko, przejdź do wyboru miejsca w Twoim ogrodzie.
Zbiornik, zwłaszcza jeśli planujesz w nim umieścić rybki, powinien znajdować się w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym – tak, by nie był wystawiony bezpośrednio na działanie palącego, letniego słońca (gdyż będzie to powodowało namnażanie glonów i źle będzie wpływać na ryby), ani nie znajdował się bezpośrednio pod drzewami, z których do wody będą spadały różne organiczne nieczystości (kwiaty, liście, nasiona, owoce, gałęzie). Po wyborze miejsca należy zbiornik wykopać na pożądaną szerokość i głębokość.
Czas na zakupy!
Zbiornik gotowy, teraz możesz zacząć kupować wszystko do oczka wodnego! Jednak bezwzględnie pierwszym zakupem musi być folia oraz podkład pod nią. Folia (PVC, tzw. basenowa) zastąpi cembrowanie zbiornika – wyścieli jego dno i będzie skutecznie zapobiegać przesiąkaniu wody do gruntu. Podkład z kolei zabezpieczy folię przed ewentualnymi uszkodzeniami np. przez korzenie roślin czy kamienie.
Kolejnym zakupem będą filtry do oczka wodnego i odpowiedni sprzęt do czyszczenia go oraz parę roślin na dno czy do obsadzenia zbiornika wokoło. Jeśli jednak planujesz wpuszczenie do wody rybek, przydadzą się również: pompa, lampy UV, termometr, karma, podbierak, zestaw testów i preparatów pozwalających zachować odpowiednie parametry wody, a także system napowietrzania. Profesjonalny sklep z rzeczami do oczka wodnego, taki jak jak https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne umożliwi Ci dokonanie wszystkich tych zakupów w jednym miejscu.
Jak przygotować oczko?
Folię (a pod spodem podkład) należy ułożyć na całej powierzchni oczka, dokładnie pokrywając nią dno i boki zbiornika – zaczynając od najgłębszego punktu. Folia powinna swobodnie pokrywać oczko, nie może być naciągnięta. Brzegi folii warto wypuścić na około 30-40 cm poza granice oczka – można je następnie ukryć np. pod ozdobnymi kamieniami albo przykryć ziemią i przygotować tym samym miejsce na rośliny.
Teraz nadszedł czas na zainstalowanie filtra, nalanie wody i stworzenie dekoracji, które będą cieszyły Twoje oko w przyszłości. Warto również posadzić w i dookoła oczka rośliny, które będą nie tylko pięknie wyglądały, ale również naturalnie będą oczyszczać wodę w oczku.
Jeśli planujesz do wody wpuścić rybki, pamiętaj, że każdy zbiornik – czy akwarium, czy oczko wodne – musi przejść kilkutygodniowy proces tzw. dojrzewania, w trakcie którego wodę odpowiednio się uzdatnia, by była ona bezpieczna dla żywych organizmów.